26. září 2012

V Bystřici vznikl "kolchoz"

Bystřice nad Pernštejnem - Bystřice nad Pernštejnem má vlastní kolchoz. Zemědělská společnost Eden centre s. r. o. bude hospodařit na 120 hektarech pozemků a v budoucnu bude součástí projektu Centra zelených vědomostí.


Založení Eden centra schválili zastupitelé na červnové schůzi, svou činnost zahájilo od 1. září. Kraj Vysočina hodlá na Bystřici převést 80 hektarů pozemků a dalšího majetku a ty bude spolu s dalšími 40 hektary zemědělské družstvo obhospodařovat.

Syn: Michal Burian, ředitel Eden centre s. r. o.: 2:09 zaměření je poměrně… 2:27 kozy, ovce

Eden centre bude financován z prostředků města a do dvou let by měl být ziskový. Farma je zemědělskou částí budoucího Centra zelených vědomostí, druhá, turistická část je zatím v projektové fázi. Nákladná rekonstrukce bývalého statku Mitrovských bude po výběrovém řízení zahájena na jaře příštího roku.

Syn: Josef Vojta, místostarosta Bystřice nad Pernštejnem: 1:27 zemědělská část… 1:57 na celkovou realizaci

Statek i pozemky dosud sloužily bystřické zemědělsko-technické škole k praktické výuce studentů a tato spolupráce bude fungovat i nadále. Své produkty družstvo nabídne do jídelen městských organizací, ale i přímo občanům. Počítá se i s otevřením provizorního obchůdku.

Syn: Michal Burian, ředitel Eden centre s. r. o.: 1:50 chystáme informační… 2:02 jejich děti

Do budoucna zvažuje farma pěstování více druhů zeleniny, případně produkci vajec od slepic z výběhu.